بررسی آخرین تحولات سیاسی اجتماعی یمن

دکتر مهتدی به تاریخچه رهبران حوثی پرداخت و اظهار داشت؛ بدرالدین حوثی  و سپس عبدالمالک الحوثی رهبر فعلی ارتباط نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران دارد

وی سپس در  اظهارات خود گفت: انقلاب یمن پس از انقلاب مصر و تونس در سال 2011 شروع شد وی افزود علل و عوامل انقلاب یمن نهضت علیه دولت فاسد علی عبد الله صالح بود که تمام ملت یکپارچه علیه  دولت وی دست به قیام زدند و همانندمصر در میدان التحریر صنعا  تظاهرات میلیونی راه افتاد. بعضی فکر می‌کنند قبیله و طایفه در موفقیت و عدم موفقیت تأثیرگذاراست در حالیکه علی عبداله صالح از طایفه حاشد بزرگترین قبیله در یمن است ولی اراده ملی به پیروزی رسید و صالح سرنگون گردید.علت این که انقلاب اول  یمنی‌ها به نتیجه نرسید نبود رهبری بود و رهبری جمعی نمی‌تواند انقلاب را به مقصد برساند وما شاهد این موضوع بودیم که سعودی‌ها و آمریکایی‌ها انقلاب را مدیریت کردند و منصور هادی عبد ربه را مسلط کردند و او هم با شعارهای رفاه و عدالت  بر سر کار آمد ولی عملاً هیچ اتفاقی نیفتاد و تغییرات او نیز ساختاری نبود و تنها بعضی چهره‌ها را تغییر داد.

گر چه غربی‌ها می‌خواستند برای یمنی‌ها رهبری بتراشند و خانم "توکل کرمان" را علم کردند و مدتی در اروپا اورا تور توجیهی بردندولی بعد از این که به یمن برگشت رفتار او علیه انقلاب بود و لذا مورد توجه مردم قرار نگرفت .

وی افزود: شعار های  انصار بسیار حکیمانه و طبق خواست مردم بود آنها همان شعارهای مردم را سر دادند تبری از آمریکا و اسرائیل مبارزه با فساد و اجرای عدالت بود.

انصارالله، گروهی بسیار عظیمی نیستند ولی شعارهای آنان خواسته توده مردم است و به همین دلیل طوایف به آنان می‌پیوندند فرق بین انقلاب مصر و یمن این است که در مصر ارتش در ظاهر با مردم اعلام همبستگی نمودولی وقتی بر اوضاع مسلط شد اخوان را کنار گذاشت و قدرت را در دست گرفت ولی در یمن متفاوت است در یمن ارتش تسلیم انقلابیون شد ولی در انقلاب دخالت نکرد. با اوضاع پیش آمده سعودی‌ها به شدت در تکاپو هستند که حیات خلوت خود را از دست ندهند و به هر صوتی از نفوذ جمهوری اسلامی ایران در یمن بکاهندبه همین علت برای این که حوثی‌ها را محاصره کنند ودست آنها را از منابع اقتصادی کوتاه کنند طرحی آماده کردندکه یمن را به شش منطقه خود مختار تقسیم نمایند که حوثی ها آن را نپذیرفتندو این موضوع نیز به ضرر طراحان این این قضیه تمام شد.

وی درادامه بیانات خود گفت موضوعی که آمریکا و اسرائیل و سعودی‌ها را آشفته کرد موقعیت ژئواستراتژیک یمن است که هر کشوری بر این منطقه تسلط داشته باشد برخلیج عدن، باب المندب و دریای سرخ اشراف دارد سعودی‌ها چون خودشان نمی‌توانند از قدرت نظامی استفاده کنند در حال تحریک مصری‌ها هستند به این بهانه که تسلط حوثی‌ها امنیت کانال سوئز را به خطر انداخته است، و اسرائیلی‌ها نیز برای امنیت خودشان در این منطقه وقت زیادی تاکنون صرف کرده‌اند.

در این بین سعودی‌ها از همه بیشتر نگران هستند گر چه مسئولین آنان حرف نمی‌زنند ولی بعضی از سیاستهای آنان در روزنامه‌های دولتی انعکاس پیدا می‌کند و محور مطالب این روزنامه‌ها در خصوص یمن اینگونه است:

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

/ 0 نظر / 179 بازدید