آشنائی با ارواح پرستان قبیله بنچ در اتیوپی

 

 

 

نویسنده: سیدکاظم‌ مهرنیا، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی

 مقدمه :

 موضوع «تناسخ روح » ، «حلول ارواح » و «پرستش ارواح » در کل آفریقا از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و همواره این گرایش فکری ، گروندگان خاص خود را دارد و به همین دلیل اتیوپی هم که از جمله کشورهای آفریقایی است که از این موضوع مستثنی نمی باشد.

   از آنجائی که ده درصد از جمعیت اتیوپی را «آنیمیست ها » (پیروان مذهب بومی و محلی) تشکیل می دهند(جمعیت اتیوپی در سال 2008 میلادی حدود 77 میلیون نفر می باشد)، لذا نگارنده با توجه به اهمیت موضوع ، این قبیله را برای این فصل انتخاب نموده است .

 قبیله «بنچ» (bench) قبیله ای است که اعتقاد به قدرت لایزال «ارواح» داشته و به همین جهت ، پرستش ارواح در این قبیله رواج فراوان دارد.«ارواح پرستان » این قبیله به یک روح «کل» یا «مطلق» بنام «کاه»(Kah) معتقد می باشند که این روح از طریق واسطه هایی بنام «کاهن» با مردم قبیله در ارتباط است .

  بنا به اعتقاد آنان ، «ارواح » با توجه به متافیزیکی و ماورائی بودن ، از قدرت مطلق و لایزال برخوردارند و از این حیث هم است که منبع و سرچشمه هر خیر و شری می باشند و لذا باید فقط در برابر آنان تسلیم محض بود.

  ارواح پرستان اتیوپی دارای اماکن مذهبی و مقدسی بنام «کاه ـ کت » (Kah-ket) به معنی خانه ارواح ـ می باشند که نوعاً این اماکن در بالای تپه ها بنا شده است و برای ورود به آن هر وارد شونده ای باید تشریفات خاصی را بجا آورد که در متن این فصل به تفصیل آمده است .

  زمان ظهور این اندیشه در اتیوپی دقیقاً مشخص نیست ولی در طول اعصار و قرون این گرایش فکری در اتیوپی از آزادی عمل برخوردار بوده و درحال حاضر هم گروندگانی دارد .

  با روی کارآمدن حکومت سوسیالیستی در اتیوپی در سال 1974 میلادی به رهبری «هایله ماریام » ، دایره فعالیت این گروه شدیداً محدود شد و با کشتن رهبر این گروه بنام «شاشینتت»(Shashintet) در سال 1976 میلادی توسط سوسیالیست های اتیوپی ، عملاً «اروح پرستی » در اتیوپی ممنوع اعلام گردید .

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

/ 0 نظر / 79 بازدید