معرفی تازه های نشر مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی

دین در بلاروس


در بلاروس مدرن، توسعه مذهب به عنوان یک علم عمدتا در چارچوب تاریخ مذهبی به مرحله اجرا درمی آید، در حالی که سایر رویکردها مانند جامعه شناسی مذهب، روانشناسی مذهب و پدیده شناسی به طور مستقل بیان نشده است. قانون اساسی در بلاروس آزادی مذهب را فراهم می کند، با این حال، دولت این حق را عملا محدود می کند. مقامات دولتی این کشور نقش بیشتری را برای کلیسای ارتدوکس روسیه درنظر گرفته اند که عمدتا نقشی به عنوان یک بخش از استراتژی کلی برای تقویت وحدت اسلاو در منطقه و ترویج اتحاد سیاسی میان بلاروس و روسیه است. آنان به معنای واقعی کلمه معتقد به این باورند که «ارتدوکس دین اصلی باقی خواهد ماند». به طور کلی جامعه بلاروس همانند روسیه و اوکراین مذهبی تلقی نمی شود، اگرچه ادیان و مذاهب مختلفی اعم از ارتدوکس، کاتولیزم، اسلام، یهودیت و ... در آن پیروان بسیاری دارند، لکن می توان گفت، در حالی که مردم اوکراین یا روسیه، کلیساها و استادیوم ها را برای شنیدن موعظه پر می کنند و حتی بر سر مذهب با یکدیگر رویارویی دارند، مردم بلاروس چندان علاقه ای به این موضوع نشان نمی دهند.   مسلمانان در استرالیا


انزوای استرالیا آن‌گونه که مورخین اروپایی ادعا می‌کنند صحت ندارد. تنگه‌ها و دریاها به طرف شمال استرالیا یکی از مسیرهای بسیار شلوغ در طول قرن ها بوده است. جهانگردان و مسافران این مسیرها شخصیت‌های قابل توجهی از مسلمانان بوده‌اند که از زمان و چگونگی آن اطلاعات درستی در دست نیست. تاریخ مسلمانان در این مناطق تابع دو فاکتور مهم استعمار اروپاییان و تبعیض نژادی است. پس از حضور اروپاییان و استقرار در مناطق شمال و اداره آن مناطق، مسلمانان از کارهای تجاری و فرهنگی استرالیای شمالی حذف شدند. آنان حاضر شده بودند که به خاطر منافع استرالیا با تازه واردین همکاری کنند، اما نتیجه ای نداشت. خاطرات خوب مسلمانان در ذهن بومیان منطقه باقی بود تا اینکه پس از حضور اروپایی‌ها از بین رفت. مسلمانان کمی هم که در نواحی ساحلی شرق مانده بودند نتوانستند تأثیر زیادی در جامعه مستعمراتی داشته باشند و هیچ اثر قابل ملاحظه‌ای از آنان در تاریخ 200 ساله اخیر استرالیا وجود ندارد.

 

بنیان های فرهنگی بین الملل گرایی آمریکا


فرهنگ واژه‌ای بحث‌انگیز و مورد اختلاف است که بر اساس افسانه‌ای ساختگی فقط اشاره به این واژه سبب شد «هرمان گورینگ» به سوی اسلحه‌اش برود. واقعه‌ای که اندکی قابل قبول‌تر است، حکایت پژوهشگری بود که همواره پس از شنیدن این واژه به طرف فرهنگ لغت می‌رفت. اگر من اسلحه‌ای داشتم به کتاب فرهنگ لغت شلیک می‌کردم زیرا در طول سال‌‌ها فعالیت علمی، به صورت روزافزون درباره معانی انسان شناسانه فرهنگ به دیده تردید می‌نگرم تا بدانجا که شک دارم اصلاً واژه‌ای وجود داشته باشد که بتواند تمامی رفتارهایی را که به طور خلاصه به آن «فرهنگ» می‌گوییم در خود جای دهد. بسیاری از انسان‌شناسان، که در مواجهه با واژه فرهنگ سردرگم و حتی اذیت شده‌اند، با من در این برداشت همراه هستند. با توجه به اینکه انسان‌شناسان نتوانسته‌اند درباره این مفهوم بنیادین رشته تخصصی خود اتفاق نظر داشته باشند، بنابراین تردید دارم که انسان‌شناسان فرهنگی بتوانند کمکی به تاریخ‌نگاران روابط خارجی ارائه کنند. لذا این تحقیق اگرچه درباره فرهنگ است ولی به اصطلاحات انسان‌شناسانه اتکا نمی‌کند.

 

کارکرد دیپلماسی عمومی: دیپلماسی عمومی آمریکا در اندونزی


آمریکا پس از 11 سپتامبر 2001، استراتژی خود را در جهت مقابله با مسلمانان طراحی نمود که این امر باعث افزایش دیدگاه منفی کشورهای جهان مخصوصا مسلمانان نسبت به این کشور و سیاستهای آن شد. بر این اساس پس از 11 سپتامبر، نیاز به تغییر افکار عمومی مسلمانان در دستور کار آمریکا قرار گرفت که استفاده از برنامه های دیپلماسی عمومی یکی از راههای رسیدن به این هدف بود. یکی از کشورهای هدف، اندونزی بود که با توجه به تعداد قابل توجه مسلمانان در این کشور، مورد توجه آمریکا قرار گرفت.

 

کتاب مسلمانان هند


مسلمانان هند پس از هندوها دومین گروه بزرگ دینی این کشور را تشکیل می‌دهند و بدین سان بزرگترین اقلیت دینی در هند به شمار می‌آیند. از نظر تجمع جمعیت، هند پس از اندونزی بزرگ‌ترین کشور مسلمان‌نشین دنیا می‌باشد. رشد جمعیت مسلمانان در هند رو به افزیش بود ولی وضعیت اقتصادی و اجتماعی مناسبی نداشتند. به همین رو، در سال 2005 به دستور منموهان سینگ، نخست وزیر وقت هند، کمیته راجیندر ساچر به منظور تهیه گزارشی درباره آخرین وضعیت اجتماعی، اقتصادی و آموزشی جامعه مسلمان هند تشکیل شد. این کمیته هم گزارشی در 403 صفحه تهیه و در سال 2006 به مجلس عوام هند تقدیم کرد. کمیته در گزارش خود پیشنهادها و راه‌حل‌هایی برای بهبود وضعیت مسلمانان هند ارائه داده است. این کتاب به تحلیل این گزارش می‌پردازد و راه حل‌ها و راهکارهای کمیته هم نیز ارائه شده است.

/ 0 نظر / 58 بازدید