معرفی برخی کتب پیرامون داعش و خطرات آن

از ابتدای حمله دو سال پیش داعش و شکل گیری آن بعنوان یک جریان سلفی، اندیشمندان و نویسندگان عرب اقدام به تالیف چندین کتاب کردند که مهم ترین آنان بدین قرار می باشد:

1ـ جریان سلفی و خطرات آن بر ایران و عراق (محمد صادق هاشمی)

2ـ  داعش و ماهیت بروز و اهداف راهبردی آن (مازن شندب)

3ـ تغییر خشونت مقدس از وهابیت تا دولت اسلامی (دکتر هلا رشید امون)

4ـ داعش، بازگشت جهادی ها (پاتریک کوکبیرن)

5ـ خلافت داعش (دکتر هیثم مناع)

6ـ ریشه ها و خط مشی جریان سلفی تکفیری (دکتر نسیب محمد حطیط)

7ـ ریشه ها، آینده و بربریت دولت اسلامی

8ـ کشور سلفی داعش (محمد شمری)

ملاحظات:

مهمترین کتابی که توسط بازدیدکنندگان فیسبوک و همچنین در محافل علمی، حوزه های علمیه، کتابخانه های نجف اشرف و دانشگاه های عراق ارزش گذاری و انتخاب گردید، کتاب اولی با موضوع (جریان سلفی و خطرات آن بر ایران و عراق) منتشر شده است،  زیرا این کتاب بر اهداف واقعی و راهبردی داعش در تخریب تشیع در منطقه و آشکار سازی خطر حقیقی این جریان و حجم و ابعاد گسترده آن متمرکز است.

همچنین برخی از کتاب ها به ارتباط موجود بین داعش و حزب بعث اشاره می کنند و اینکه صدام، خود بذر داعش را در عراق کاشت که توسط دو نویسنده عبدالباری عطوان و هیثم مناع نوشته شده اند.

در برخی کتاب های دیگر، در خطایی فاحش، ایران را مسئول شکل گیری داعش می دانند و معتقدند که این کشور بدلایل بسیار عامل اصلی در بروز افراطی گری سنی بوده است. برای مثال، عنوان می کنند که این ایران و انقلاب بود که موجب تحریک اهل سنت شد و آنان را به تاسیس گروهک های تروریستی و شبه نظامی برای مقابله با حزب الله لبنان وا داشت.

/ 0 نظر / 101 بازدید